Mar
26

Je slobodné vzdelávanie vhodné pre všetky deti?

Pridajte svoju odpoveď

 

Rado 3. Máj 2013

Predpokladám, že väčšinu ľudí napadne toto: jasné, takéto školy sú vhodné len pre výnimočné deti, ktoré vedia, čo chcú.

Toto je veľký omyl.

Ktoré dieťa je vlastne „výnimočné“? To s jednotkami v škole? Alebo to, ktoré vzdoruje škole, nosí domov štvorky / päťky, ale dokáže hodiny trénovať na klavíri?

Druhým problémom je, že žiadne dieťa nevie, čo chce. Deti sú naprogramované tak, aby počas detstva zistili, čo ich baví, v čom sú dobré a čo chcú robiť. Ten program sa volá „HRA“. Problémom tradičného vzdelávania je, že deťom neponúka dostatok voľnosti, dostatok času hrať sa. Výsledkom je, že dospievajúce deti ešte stále netušia, čo chcú robiť, pretože nemali čas zistiť to.

Aktuálny školský systém však už funguje tak dlho, že si pletieme následky s príčínami. To, že deti nemajú ciele a netušia čo chcú, nie je príčinou pre naše školstvo, ale následkom dlhodobého utláčania hry a slobody v detstve počas posledných dvoch storočí.

Moja odpoveď je teda takáto: žiadny školský systém nie je vhodný pre úplne každého. Slobodné vzdelávanie (a Sudbury model) však štatisticky určite vyhovuje najväčšiemu percentu detí.

Počet pozitívnych hlasov: 27

Tomáš Kondr 13. Jún 2013

Ano, svobodné vzdělávání je vhodné pro všechny děti. Tento přístup k učení využívá naší přirozené, evolučně získané, touhy pouznávat okolní svět.

Jsou pouze dvě možnosti, kdy unschooling nemusí fungovat: pokud je dítě zkaženo klasickým systémem za hranici znovuobjevení schopnosti řídit své vzdělávání, nebo pokud přiletělo z vesmíru a má jiné předky, než my všichni ostatní.

Počet pozitívnych hlasov: 21

Hynek Jína 30. Júl 2013

Ano. Už jenom proto, že v rámci svobodného vzdělávání je umožněno zároveň vzdělávání jakékoliv jiné. Pokud mám například slabou vůli, mohu se v rámci svobodného vzdělávání s někým domluvit, že mě bude nutit ;-)

Počet pozitívnych hlasov: 17

Fiala 28. Október 2015

Dobrý den,

jak má člověk poznat, že má slabou vůli, pokud nikdy nebyl k ničemu veden a tedy vůli potřebnou k dosažení cíle nepoznal?

prosím o odpověď, Fiala

Počet pozitívnych hlasov: 10